Jsem Bitcoinman, průvodce světem Bitcoinu

Bitcoin je první decentralizovaná open-source elektronická měna, která změní svět

1 BTC = 97378.6 USD = 2332120.09 CZK

I po přečtení tohoto webu se chcete na něco zeptat?

Svou bitcoinovou otázku můžete položit i na Ask.fm profilu Bitcoinmana.




Kde můžu nakoupit nebo prodat Bitcoiny?

Existuje spousta směnáren, kde bez problémů koupíte i prodáte Bitcoiny, doporučuji se podívat na stránku jak nakoupit Bitcoiny. Bitstamp například podporuje SEPA platby a peníze jsou tam i do druhého dne.



Kdo navrhl Bitcoin?

Satoshi Nakamoto. Bitcoin komunita si myslí, že je to pseudonym člověka nebo nějaké skupiny lidí, kteří navrhli základy protokolu a spustili Bitcoin síť. Neexistují žádné informace o jeho identitě nebo původu.
V roce 2008 publikoval zprávu popisující digitální měnu Bitcoin, stalo se tak v Cryptography Mailing listu na metzdowd.com. Na internetovém foru v roce 2009 uváděl, že na Bitcoinu pracoval od roku 2007.
Nakamoto aktivně vyvíjel Bitcoin software i po publikaci první veřejné verze, ale v průběhu roku 2010 předal svůj Bitcoin SourceForge projekt nástupci se jménem Gavin Andresen.
Poté zmizel.



Může vzniknout více než 21 milionů Bitcoinů?

Ne. Algoritmus, který kontroluje emisi nových Bitcoinů zajišťuje, že nikdy nevznikne více než 21 000 000 BTC.



Proč nejde nakoupit Bitcoiny pomocí Paypalu nebo kreditní karty?

Je to dáno tím, že žádný prodejce to již neriskuje. Spousta podvodníků nakoupila pomocí Paypalu Bitcoiny, ale příjemce transakci po pár dnech u Paypalu reklamoval s tím, že žádné "zboží" nedošlo a chce vrátit peníze. Stejné podvody se odehrávaly i s kreditními kartami. V Bitcoinovém světě si na Paypal a kreditky dávejte pozor. Raději nakupujte a prodávejte na bitconových burzách.



Chci nakoupit Bitcoiny hned teď! Jak to udělám?

Nejrychlejší varianta je zřejmě směna za hotovost. Prodejce můžete ve svém okolí najít na webu LocalBitcoins. Nevýhodou je setkání s neznámým člověkem a vysoké kurzy.
Pokud vlastníte účet u mBank nebo Fia, můžete najít prodejce, který přijímá platby na tyto bankovní účty, protože jejich převod je v rámci jedné banky okamžitý.
Klasický nákup na burze je pak popsán ve vedlejší sekci - nákup bitcoinů.



Co dává Bitcoinu jeho hodnotu?

Bitcoiny získávájí hodnotu, protože lidé shledávají jeho vlastnosti užitečnými. Přesouvají se okamžitě a jednoduše, jsou nepadělatelné a velmi odolné proti útokům.
Aktuální hodnota je tvořena trhem, tedy nabídkou a poptávkou.



Mám své Bitcoiny uloženy na svém disku?

Ne. Pokud vlastníte nějaké Bitcoiny, neznamená to, že někde na vašem pevném disku je soubor s počtem Bitcoinů. Ve skutečnosti to znamená, že všichni ostatní v Bitcoin síti vědí, že vlastníte tento počet Bitcoinů. Na svém disku ale máte pochopitelně uložen soubor, ve kterém jsou privátní klíče k bitcoin adresám, které ovládáte. Tento soubor, tedy privátní klíče k adresám, jsou to jediné, čím můžete své bitcoiny kontrolovat. Pokud je ztratíte, ztratíte nadobro i své Bitcoiny.
Doporučuji proto používat hardwarovou peněženku Trezor.
Pokud pošlete novou transakci, všichni ostatní v síti ověří, že takové množství Bitcoinů skutečně máte (někdy v minulosti jste je obdržely), proto je tento systém neprolomitelný.



Jak vypadá ten hash o kterém se mluví?

Hash je řetězec, který může vypadat například takto: f23e6807b3fb0be0ea999ea8cb88a3e94dc359c84230461f9761efac57dcb081
Na linuxu si každý může vyzkoušet: echo -n "Ahoj" | sha256sum



Kolik lidí těží Bitcoiny?

Celková suma výpočetního výkonu se nazývá Network hash rate. Je to vlastně měřítko, kolik výpočetního výkonu spolu dohromady tvoří všechny nody sítě. Přesné číslo, kolik lidí tento výkon tvoří není známo.



Vypadá to hrozně složitě, chci jenom něco koupit za Bitcoiny

Určitě nemusíte znát vnitřní fungování Bitcoinu, abyste ho mohli používat. Pořiďte si peněženku, nakupte Bitcoiny ve směnárně a posílejte platby nebo držte Bitcoiny jako investici!



Je to vůbec legální?

Jistě. Bitcoin je otevřený protokol i software, každý se může podívat do zdrojových kódů. Žádný háček, prostě to funguje a funguje to skvěle, bez států, bez vlád, bez bank.




Bitcoinman logo

TREZOR hardware wallet



Další české zdroje:
Btctip.cz
» magazín o Bitcoinu, skvělé články a aktuality

Bitcoin-info.cz
» přehledně zpracované informace o Bitcoinu pro nováčky i pokročilé



Bitcoinman doporučuje:
MyPower.cz logo

Dropbox logo