Těžba Bitcoinů / Mining
Jak těžit Bitcoin? Dá se na tom vydělat?
V dnešní době (2017/05) je mining poměrně náročná a nákladná investice s nejistou návratností. Čtěte dále...
V historických dobách se Bitcoin těžil čistě pomocí procesoru (CPU) počítače. Stačilo spustit specializovaný program a procesor se pustil do práce. Tento způsob je dnes již tak neefektivní, že o něm vůbec nepřemýšlejte. Zaplatíte 10000x víc za elektřinu, než vytěžíte v Bitcoinech.
Dalším krokem byla těžba pomocí grafické karty v PC, ideálně značky ATI Radeon (AMD). Grafické karty společnosti nVidia se pro těžbu Bitcoinů nehodí kvůli odlišné architektuře, jejich výkon je mnohonásobně menší.
Čím je grafická karta výkonější, tím samozřejmě lépe.
Dnes se těžba Bitcoinu provádí pouze a jedině pomocí specializovaných zařízení, tzv. ASIC jednotek.
Dále je potřeba zřídit si účet v Bitcoin poolu, což je uskupení mnoha těžařů, kteří "kopou" společně. Jakmile jeden člen nalezne nový blok a získá odměnu, je rozdělena mezi všechny účastníky poolu podle toho, kolik jaký člen výpočítal dílčích výsledků.
S klidem mohu doporučit český Bitcoin pool Slush.
Příklad pro den 08.04.2013:
Grafická karta Radeon HD7870 dokáže počítat rychlostí přibližně 400Mhash/s (milionů hashů za vteřinu).
S tímto výpočetním výkonem vytěžíte přibližně 0.026 BTC denně. Po odečtení nákladů na elektřinu (minimálně 200-250W trvalý odběr), budete v zisku cca 3 dolary denně (při kurzu 20Kč/USD).
Ale nebude to tak navěky. Do Bitcoin sítě se připojují tisíce nových těžařů a Bitcoin síť má princip, který zaručuje, že emise nových Bitcoinů je stále stejná, tedy aktuálně 25BTC za 10 minut.
Každých přibližně 14 dní totiž Bitcoin síť upraví složitost nalezení nového bloku (odměny) tak, aby tempo emise Bitcoinů bylo stále stejné i při zvyšujícím se celkovém výkonu.
Vyšší složitost znamená menší příjem Bitcoinů.
Další příklad pro den 02.09.2013:
Grafická karta Radeon HD7870 dokáže počítat rychlostí přibližně 400Mhash/s (milionů hashů za vteřinu).
S tímto výpočetním výkonem dnes vytěžíte už pouze asi 0.0031 BTC denně. Všimněte si, že od posledního příkladu v dubnu uběhlo jenom pár měsíců a výtěžek na totožné grafické kartě je téměř o řád nižší.
Dnes se efektivně dá těžit pouze pomocí specializovaného hardware, který se nazývá ASIC.
Výroba ASIC hardwaru je ale extrémně složitá a dá se srovnávat s výrobou počítačových procesorů. V současné době je obrovská poptávka po ASIC těžebních strojích, ale dodávky jsou problematické a nabírají velká zpoždění.
Další příklad pro den 12.11.2013:
Grafická karta Radeon HD7870 dokáže počítat rychlostí přibližně 400Mhash/s (milionů hashů za vteřinu).
S výpočetním výkonem této grafické karty vytěžíte už pouze asi 0.0004 BTC denně. Od předchozího příkladu v září uběhlo pouze přes 60 dní a výtěžek je opět téměř o řád nižší.
Stále zůstává, že efektivně se dá těžit pouze pomocí ASIC jednotek.
Další příklad pro den 30.06.2014:
Grafická karta Radeon HD7870 dokáže počítat rychlostí přibližně 400Mhash/s (milionů hashů za vteřinu).
S výpočetním výkonem této grafické karty dnes vytěžíte už pouze titěrných 0.000011 BTC denně. Je jasné, že dnes je potřeba výpočty provádět v TH/s, nikoli GH/s nebo snad MH/s.
Pochopitelně smysl a přínos síti má každá zapojená výpočetní jednotka. Pro finanční zisk z těžby je ale potřeba opravdu brutálně výkonný ASIC.
Jak Bitcoiny vznikají? Teorie
Tradiční měna, například americký dolar (USD) nebo euro (EUR), má centrální banku, která peníze vydává. Jednoduše může vytisknout tolik, kolik se ji zachce. Případně, ještě snadněji, doplní v počítači pár nul.
Každá další emise způsobuje inflaci, tedy pokles hodnoty peněz, které již vlastníte. Je to systém založený na dluhu, moci bank a vlád. Úzká skupina lidí ovliňuje miliardy životů.
V případě Bitcoinů je to jinak. Úplně.
Bitcoiny jsou generovány procesem nazvaným mining, neboli těžba. Celkové množství peněz je konečné a předem známé, jeho uvolňování do oběhu je definováno pouze matematickými zákony. Postupně bude vytěženo přesně 21 milionů Bitcoinů. Víc ne.
Zařízení minerů poslouchá nové transakce, které v Bitcoin síti běhají a shromažďuje si je u sebe. Pomocí hádání se snaží najít správný hash a jakmile ho najde, jsou všechny zahrnuté validní transakce vloženy do nově vzniklého bloku. Zřetězené bloky se nazývají blockchain.
Tento systém vynucuje chronologické uspořádání proběhlých transakcí, chrání neutralitu sítě a umožňuje různým počítačům, aby se dohodly na stavu systému.
Má-li být transakce ověřena, musí být vložena do blockchainu, který bude pomocí kryptografie ověřen v síti stovkami dalších uživatelů.
Jak je znázorněno v grafu, postupem času se množství Bitcoinů v oběhu zvyšuje.
Nad těžbou lze také přemýšlet jako nad loterií. Těžaři a jejich počítače připojené do Bitcoin sítě se snaží najít řešení určitého matematického problému.
Můžete mít velmi malý výpočetní výkon, ale hodně štěstí a najdete nový blok rychle a dostanete za něj odměnu. Nebo můžete mít velký výpočetní výkon a štěstí si tak k sobě naklonit.
Pokud miner úspěšně najde řešení, vytvoří tak nový blok, za který mu náleží odměna. Do prosince 2012 byla odměna za vytvoření nového bloku 50BTC. Každé 4 roky je tato odměna snížena o polovinu.
Těžba také tvoří ekvivalent loterie a zajišťuje, že žádný jednotlivec nemůže jednodušše přidávat nové bloky jak se mu zachce.
Tímto způsobem nemůže žádný jednotlivec kontrolovat co je a co není vloženo do blockchainu.
Jak Bitcoiny vznikají? Praxe
V prvopočátcích se pro těžbu Bitcoinů používali klasické počítače a jejich CPU. Poté se pro mining Bitcoinů používaly výkonné gragické karty, které byly oproti procesorům mnohonásobně rychlejší.
Nyní vládnou již pouze specializovaná zařízení určená pouze a jenom pro těžení bitcoinů - ASIC.
Jsou to naprosto jednoúčelové čipy, které umí jednu věc, ale jsou extrémně rychlé a výkonné.
Čím vypočetně výkonnější stroj vlastníte, tím se zvyšuje vaše šance na nalezení/vytvoření nového bloku a získání odměny 25BTC (platí pro září 2013).
I s výkonným ASIC těžičem ale může vytěžení jednoho bloku trvat jednomu člověku roky. Málokdo těží samostatně (solo). Uživatelé se většinou spojují do skupin, jde o tzv. "pool mining".
Když někdo v poolu najde nový blok, rozdělí si odměnu všichni jeho členové podle poměru, kolik řešení za dobu výpočtu poskytl. Příjem Bitcoinů je tak samozřejmě nížší, za to je ale pravidelný.