Jsem Bitcoinman, průvodce světem Bitcoinu

Bitcoin je první decentralizovaná open-source elektronická měna, která změní svět

1 BTC = 67586.8 USD = 1550441.19 CZK

Co je Bitcoin a jak funguje?

Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Je to nový druh peněz.

Email nám dovolil posílat dopisy zcela zdarma, komukoli na světě. Skype nám umožnil mluvit a vidět kohokoli a kdykoli.
Teď je tu Bitcoin. Bitcoin nám umožní posílat peníze komukoli online, po celém světě, okamžitě a za méně než cent za jednu transakci! Bitcoin komunita provozuje celý systém samostatně, bez kontrol ze strany bank nebo vlád. Není tu žádný bankéř, který zbohatne protože stojí mezi Vámi a příjemci vašich plateb.
Začíná největší revoluce od té průmyslové.


Je to svobodná digitální měna, která má několik jedinečných vlastností:


  • je plně decentralizovaná - to znamená, že nemá žádnou centrální autoritu, žádnou centrální banku. Vytváření mincí i potvrzování transakcí zajišťují jednotliví členové Bitcoin sítě, kolektivně.
  • žádný prostředník - z decetralizace vyplývá, že peníze se posílají přímo a ihned, bez prostředníků, bank, kreditních společností
  • je celosvětová a nezná hranice - bitcoiny můžete okamžitě poslat na druhý konec světa úplně stejně jako kamarádovi, který sedí vedle vás
  • je neprolomitelná - princip Bitcoin sítě je zajištěn kryptografií a silným šifrováním, které je ve známém vesmíru neprolomitelné.
  • transakční poplatky - byly v začátcích Bitcoinu velmi nízké až nulové, v současné době (2017/05) ale probíhá už tolik transakcí, že dostatečný poplatek je nutností
  • je (pseudo)anonymní - všechny transakce i prostředky v peněžence jsou definovány pomocí adres, což je řetězec 34 znaků, například "1C2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE". Žádné osobní údaje.
  • přímá komunikace bez prostředníka (P2P) - uživatelé spolu komunikují přímo skrz Internet, bez prostředníků, bez bank, bez vlád
  • směnitelnost - Bitcoiny bez problémů směníte za jakoukoli jinou měnu na světě
  • otevřený kód - projekt má zcela veřejné a otevřené zdrojové kódy, každý se může podívat a zkontrolovat přesné vnitřní fungování

Základní informace ve videuKdo provozuje Bitcoin? Jaká firma je za Bitcoinem?

Na to je krátká odpověd, nikdo. Bitcoin je provozován kolektivně všemi uživateli, kteří jej používají. O softwarovou stránku sítě se stará organizace Bitcoin Foundation. V září 2012 vznikla organizace Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu a o hlavního klienta.
Každá změna v systému, kterou Bitcoin Foundation nebo kdokoli jiný učiní, musí schválit majorita uživatelů v síti.
Ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohou měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat, kontrolovat transakce nebo způsobovat inflaci.


Co je Bitcoin adresa?

Bitcoin adresa je unikátní identifikátor, který vám umožní přijímat Bitcoiny. Konkrétně je to řetězec 34 znaků, například "1C2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE".
Stejně jako u Paypalu odesíláte peníze na konkrétní email, zde je to Bitcoin adresa. Nemusíte si samozřejmě takovou spoustu znaků pamatovat, každá peněženka má adresář, kde si k dané adrese připíšete jméno, například Bitcoinman bude znamenat adresu 1C2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE.
Před odesláním jakékoli transakce si adresu příjemce pečlivě zkontrolujte - transakce jsou nevratné!Bitcoinman logo

TREZOR hardware walletDalší české zdroje:
Btctip.cz
» magazín o Bitcoinu, skvělé články a aktuality

Bitcoin-info.cz
» přehledně zpracované informace o Bitcoinu pro nováčky i pokročiléBitcoinman doporučuje:
MyPower.cz logo

Dropbox logo